ربات‌های آتش‌نشان: آیا آنها جای انسان‌ها را می‌گیرند؟

با آتش‌سوزی‌های اخیر و زیرساخت های فرسوده ، کار یک آتش‌نشان هر ساله خطرناک تر می شود. اعم از آتش‌سوزی در یک ساختمان قدیمی یا خانه ، اکثر اوقات آتش‌نشانان در تلاش برای نجات افراد محبوس شده در داخل مکان‌های محصور هستند. غالباً آنها نمی دانند که به کجا وارد می شوند که این می تواند دیوارهای در حال فرو ریختن ، مسیرهای مسدود شده یا نشت مواد شیمیایی باشد. گاهی آتش‌سوزی بسیار شدید است و یک آتش‌نشان نمی تواند به اندازه کافی نزدیک شود تا بتواند به درستی با آن مبارزه کند.

ربات‌های آتش‌نشان

با شروع کار ربات‌ها در اجرای گشت‌ و نظارت ، طبیعی است که از آنها برای مقابله با آتش استفاده شود. در اینجا چند ربات در حال توسعه و یکی در حال حاضر موجود وجود دارد که امیدوارند بتوانند جان انسان‌ها را نجات دهند و به طور موثرتری با آتش مبارزه کنند.

SmokeBot

Smokebot در دانشگاه اوربرو سوئد ایجاد شده است ، یک ربات آتش‌نشان است که در همکاری نزدیک با واحدهای امداد و نجات در دورتموند آلمان تولید می شود. ویژگی خاص این ربات ، پیمایش و نقشه برداری از مناطقی است که بشر نمی تواند در آن مناطق که کاملاً پر از دود یا گرد و غبار است چیزی را مشاهده کند.
“محدودیت دید به ویژه برای واحدهای امداد و نجات بسیار مهم است و بر ظرفیت درک ما تأثیر می گذارد. در چنین ‘موقعیت های کور’ SmokeBot می تواند به عنوان چشم ما عمل کند و ما را در عملیات جستجو و نجات راهنمایی کند. ”
این ربات نقشه ای از محیط اطراف خود را ترسیم می کند و سپس این اطلاعات را به آتش‌نشانان می فرستد تا به آنها کمک کند تا با خیال راحت و موثرتر حرکت کنند. این ربات که به ترکیبی از سنسورهای گاز ، رادار ، دوربین حرارتی سه بعدی و یک اسکنر لیزری مجهز شده است ، از طریق WiFi از راه دور کنترل می شود. سنسورهای گاز می توانند انواع مختلف گازها را تشخیص دهند و همچنین میزان و غلظت را پایش می كنند ، حتی ارزیابی می‌كنند كه آیا خطر انفجار گاز وجود دارد.
Smokebot هنوز برای زمان حادثه آماده نیست زیرا جمع آوری اطلاعات در حال حاضر حدود 15-30 دقیقه طول می کشد. هنگامی که محققان بتوانند این فناوری را بهبود بخشند ، این یک ابزار ارزشمند در مبارزه با آتش سوزی و نجات جان انسان‌ها خواهد بود.

Thermite RS1-T3

Thermite در ایالات متحده آمریکا توسط Howe and Howe Technologies ساخته شده و هدف آن کاهش قرار گرفتن آتش نشانان انسانی در معرض آتش سوزی شدید است ، به ویژه مواردی که دارای انفجار سوخت ، نشت مواد شیمیایی و حتی ذوب هسته ای هستند. ساخته شده از آلومینیوم و فولاد درجه‌ی مورد استفاده در ساخت هواپیما که به آن اجازه می دهد در برابر دماهای بالا مقاومت کند. این ربات دارای یک نازل چند جهته است و می تواند 2500 گالن آب در دقیقه از توپ خود پمپ کند. نیروی ایجاد شده از نیروی پمپ برای کنترل به حدود 8 نفر نیاز دارد اما ترمیت آن را به تنهایی کنترل می کند.
این ربات قدرتمند دارای نورپردازی با شدت بالا و شعاع چرخش صفر درجه است و می تواند از راه دور تا 1000 متر کنترل شود. کاربر می تواند از طریق فید مستقیم فیلم را از دوربین عریض ربات تماشا کند.
به گفته Howe and Howe ، آنها ربات های خود را مناسب مبارزه با نوعی آتش سوزی می دانند که به طور غیرمنتظره از کنترل خارج می شود یا هر لحظه ممکن است انفجار رخ دهد. مثل آتش سوزی هواپیما ، قطارهای خارج شده از ریل و آتش سوزی شیمیایی.
برخلاف سایر روبات های آتش نشانی که هنوز در دست ساخت هستند ، ربات Thermite برای فروش در دسترس است و در واقع هزینه آن کمتر از یک آتش سوزی است. طبق گفته Howe and Howe ، مدل RS1-T3 آنها در واقع ربات شماره یک فروش رفته در چین است!

Walk-Man

این ربات ایتالیایی که توسط Istituto Italiano di Technologia طراحی و آزمایش شده است ، Walk-Man نام دارد اما موسیقی پخش نمی کند. در عوض ، ربات شبه انسان می تواند قبل از ورود آتش‌نشانان انسانی ، شعله‌های آتش را خاموش کرده و قسمتهای ناپایدار یک ساختمان را ایمن کند.
این ربات برای ورود به ساختمان ، تشخیص محل آتش‌سوزی و خاموش کردن آن است. مانند سایر ربات ها ، می تواند در موقعیت‌هایی به کار گرفته شود که ورود به آن‌ها برای انسان بسیار خطرناک است.
Walk-Man مقاوم در برابر آتش است و 6 فوت قد دارد و فقط 220 پوند وزن دارد. این ربات کاملاً متحرک است ، می تواند اجسام سنگین را در مسافت‌های طولانی حمل کند و دارای یک باتری است که می تواند حدود 2 ساعت دوام بیاورد. دوربین‌های داخلی ، اسکنر لیزری سه بعدی و حسگرهای میکروفون به آن کمک می‌کنند تا پیمایش کنید و به موقعیت‌های اضطراری دسترسی پیدا کنید. در صورت نیاز می تواند به سنسورهای شیمیایی نیز مجهز شود.
Walk-Man تصاویر را جمع آوری می کند و آنها را برای تیم انسانی که می تواند ربات را از راه دور هدایت کند ، ارسال می‌کند. این کنترل از راه دور توسط یک اپراتور با استفاده از یک رابط مجازی و لباس حسگر انجام می‌شود ، که به آنها امکان می‌دهد اقدامات را به Walk-Man انتقال دهند.
Walk-Man در حالی که هنوز در مرحله توسعه قرار داشته ، تاکنون تمام آزمایشات خود را با رتبه بالا گذرانده است.

جایگزینی نیست!

این ربات‌ها برای جایگزینی آتش‌نشانان انسانی نیستند بلکه برای کمک به مبارزه با آتش‌سوزی و نجات جان انسان‌ها وجود دارند. در صورت آتش‌سوزی یا هر نوع حادثه اضطراری دیگر ، هرگز نمی توانید خطر را کاملاً از بین ببرید. اما اگر این ربات‌ها یا ربات‌های آینده بتوانند به نجات جان انسان‌ها کمک کنند و به طور موثرتری با حوادث مقابله کنند ، ارزش سرمایه گذاری و تحقیق را دارند.